Facebook RSS Feed
 

Windows Embedded

-ATM'ler, CNC makineleri, araç içi eğlence sistemleri, navigasyon cihazları... Saydığımız cihazları incelediğimizde ortak noktalarının tek bir amaca yönelik tasarlanmış olduklarını göreceğiz. Bu cihazların yalnızca fiziksel tasarımları değil, işletim sistemleri de amaçlarına yönelik optimize edilmiştir. Amaca yönelik işletim sistemlerini, yolculuğa çıkarken sırt çantamıza tüm eşyalarımızı sığdırmak yerine, yola yalnızca ihtiyacımız olan eşyalarla çıkmaya benzetebiliriz.

Çanta örneğimizdeki gibi, amacımıza yönelik işletim sistemini oluştururken yalnızca kullanacağımız bileşenleri yükleriz. Mesela, bir Windows CE işletim sistemi oluştururken amacımıza uygun şablonu seçerek, daha sonra ~700 bileşen arasından işletim sistemimizi en ince ayarına kadar özelleştirebiliriz. (Cihazımız ağa başlanmayacaksa network altyapısını yüklememek yada ses desteği istemiyorsak ses bileşenlerini sisteme dahil etmemek gibi.) Bu şekilde oluşturacağımız işletim sistemi boyutu 300KB'ile 40MB arasında bir yerde olacaktır.

Gömülü sistemlerin bir başka özelliği de kullanıcının işletim sistemi yerine uygulama arayüzü ile çalışıyor olmasıdır. Genellikle işletim sistemi açıldığında uygulamamız tam ekran olarak açılır ve kullanıcı yalnızca uygulamayı görür.

-

Gömülü bilgisayarlar genellikle fotoğraftaki şekillerde karşımıza çıkarlar. Endüstriyel bir cihazın içine gömülmüş şekilde yada bir kontrol panelinin arkasına gizlenmiş olarak... Bu cihazlarda, kullanım ömrünü uzatmak ve sessizliği sağlamak amacıyla genellikle fan yerine cihazın etrafını çeviren metal soğutucular tercih edilir. Bazı modellerde harddisk yerine flash hafızalar kullanılarak sarsıntılı ortamlara karşı dayanıklılık sağlanır. Gömülü bilgisayarlar genellikle 5V yada 12V ile çalışarak hem taşınabilirlik hem de enerji tasarrufu konusunda öne çıkarlar.

Windows Embedded ailesinin fertleriyle tanışmak için "Windows Embedded Ailesini Tanıyalım" başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.
 
Hoşgeldiniz!
Son güncelleme: 25.12.2016
-
Yeni Teknik Yazılar
Latte Panda İncelemesi
Turta IoT HAT İncelemesi
USB Gamepad Kullanımı
GPIO Kullanımı
VEML6075 UV Sensör Kullan...
-
İlgili Gruplar
.NET MF ve Gadgeteer FB Grubu
İst. IoT & Wearables Meet-up
-
 

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.Copyright © 1999 - 2018, Umut Erkal. Bu materyal, "Creative Commons Public Licence" ile sunulmuştur.
Kaynak göstererek ve ücretsiz olarak, aynı şartlar altında paylaşabilir ve kullanabilirsiniz. | Kullanım Sözleşmesi