Facebook RSS Feed
 

Windows Embedded Compact 7 Platform Builder Kurulumu

-Platform Builder, Windows Embedded Compact 7 işletim sistemi imajı oluşturmak ve yapılandırmak amacıyla kullanacağımız bir Visual Studio eklentisidir. Platform Builder ile oluşturacağımız işletim sistemi, yalnızca istediğimiz bileşenleri ve sürücüleri içerecektir. Windows Embedded kurulumu, aynı zamanda oluşturduğumuz işletim sistemi imajlarının farklı testlerinin yapılması için de araçlar sunar.

Ön Gereksinimler

Platform Builder, Visual Studio ile çalışan bir plug-in'dir ve kurulabilmesi için bilgisayarınızda Visual Studio 2008 SP1'in yüklü olması gerekir. Ayrıca, Visual Studio bileşenlerinden "Smart Device Programmability for Visual C++" ın da önceden yüklenmesi gerekmektedir. Windows Embedded işletim sisteminin tüm bileşenleri sisteminize yükleneceğinden, yaklaşık 10 GB kadar boş alana da ihtiyacınız olacaktır.

Platform Builder Kurulumu

Windows Compact 7 Platform Builder kurulumuna adım adım göz atalım:

-

Lisans sözleşmesini geçtikten sonra Windows kurulum bileşenlerinin  depolanacağı alanı seçiyoruz ve Custom Install seçeneği ile devam ediyoruz.
 

-

Bu pencerede Windows Embedded Compact 7 kurulumu ile birlikte hangi bileşenleri yükleyeceğimize karar vereceğiz.

- Platform Builder: İşletim sistemi bileşenlerini seçip sistem imajı oluşturmamız için gerekli uygulamadır. Visual Studio üzerinde plug-in olarak çalışır.

- Compact Test Kit: Windows Embedded BSP'lerinin test edilmesi için gerekli araçları yükler. Compact Test Kit Uygulaması, testlerin organize edilmesi ve erişilmesi için ortam sağlar.

- Windows Embedded Silverlight Tools: Visual Studio ile entegre çalışacak Silverlight geliştirme araçlarını içerir. Bu araçlar ile Native Smart Device projesi yada Blend ile Windows Embedded projesi geliştirmeniz mümkün olur.

- Documentation: Kurulumu yapılan bileşenler ile ilgili dökümantasyonları yükler.

- Architecture Bileşenleri: Hedef bilgisayarın platformuna göre işletim sistemi bileşenlerini yükler.
 

-

Kurulum dosyaları yüklenmeden önceki son pencerede yüklenecek bileşenlerin onayı alınır.
 

-

Windows Embedded Compact 7 kurulumu tamamlanıyor.
 

Platform Builder'ı Başlatmak

İşletim sistemi imajı oluşturmak üzere Platform Builder'ı başlatmak için Visual Studio 2008'den New Project 'i seçip Platform Builder 2008 kategorisi altındaki OS Design'ı seçin.

-

İşletim sistemi projenizin adını ve konumunu seçtikten sonra işletim sistemi yapılandırma sihirbazı başlayacak ve işletim sisteminizin temel yapılandırmasını oluşturacaktır.

-

İşletim sistemi oluşturmanın detaylarını bir sonraki yazımda anlatacağım. Görüşmek üzere...
 
Hoşgeldiniz!
Son güncelleme: 25.12.2016
-
Yeni Teknik Yazılar
Latte Panda İncelemesi
Turta IoT HAT İncelemesi
USB Gamepad Kullanımı
GPIO Kullanımı
VEML6075 UV Sensör Kullan...
-
İlgili Gruplar
.NET MF ve Gadgeteer FB Grubu
İst. IoT & Wearables Meet-up
-
 

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.Copyright © 1999 - 2018, Umut Erkal. Bu materyal, "Creative Commons Public Licence" ile sunulmuştur.
Kaynak göstererek ve ücretsiz olarak, aynı şartlar altında paylaşabilir ve kullanabilirsiniz. | Kullanım Sözleşmesi