Facebook RSS Feed
 

.NET Micro Framework: Yazı Tipi Oluşturmak (.tinyfnt)

Mikrodenetleyici ile grafiksel uygulama geliştirirken kullandığımız yazı tipi dosyaları, işlemci yükünü azaltmak için önceden işlenmiş bir biçimde kullanılır. .NET Micro Framework, .tinyfnt uzantılı yazı tiplerini destekler. Bu yazı tipi dosyaları tek boyut ve özelliktedir. Uygulamalarımızda kullanacağımız her bir yazı tipi boyutu için ayrıca .tinyfnt dosyası oluşturmamız gerekir. Kapasitesi kilobaytlarla sınırlı mikrodenetleyicilerde verimli çalışmak için böyle bir yöntem kullanılmaktadır. .NET MF SDK kurulumuyla "NinaB" ve "small" adında iki temel yazı tipi gelmektedir. Örneğimizde bunlara ek yazı tipi işlemeyi ele alacağız.

Seçenek 1: TFConvert.exe ile Yazı Tipi İşlemek

.NET MF SDK kurulumuyla gelen TFConvert.exe ile komut satırı kullanarak True Type yazı tipleri işlenebiliyor. Kullanacağımız yazı tipi dosyasını seçtikten sonra not defteri ile bir font description dosyası oluşturup TFConvert uygulaması ile .tinyfnt çıkışını alacağız. (Komut satırı benden uzak olsun diyorsanız bu bölümü atlayıp Seçenek 2'ye geçebilirsiniz.)

"C:\Program Files (x86)\Microsoft .NET Micro Framework\v4.1\Tools\Fonts\TrueType" klasöründen MF SDK ile gelen, uygulama geliştirirken ve dağıtırken kullanabileceğiniz OpenType yazı tipi dosyalarına erişebilirsiniz.

Adım 1: Font Description dosyası oluşturmak: Font Description dosyası, işlenecek yazı tipinin hangi karakter aralığının çevrileceğini ve bu çevrimde köşe yumuşatma gibi hangi seçeneklerin kullanılacağını belirler. Örnek bir Font Description dosyası aşağıdaki gibi olacaktır:

AddFontToProcess "C:\\Program Files\\Microsoft .NET Micro  Framework\\v4.1\\Tools\\Fonts\\TrueType\\Linds.ttf"
SelectFont “WE:400,FN:Lindsey”
ImportRange 65 90

İlk satırda işlenecek TrueType fontu belirledik, SelectFont satırında oluşturulacak .tinyfnt dosyası için özellikleri ekledik ve son satırda hangi karakter aralığının işleneceğini seçtik. Bu dosyayı ".fntdef" uzantısıyla kaydederek ikinci adıma geçelim.

Adım 2: TFConvert ile yazı tipini işlemek: Yazı tipi işlemek için kullanacağımız TFConvert uygulamasına "C:\Program Files\Microsoft .NET Micro Framework\v4.1\Tools" klasöründen erişebilirsiniz. Komut satırından kullanımı aşağıdaki gibidir:

TFConvert.exe lindsey.fntdef lindsey.tinyfnt

Komut satırı uygulamasının Program Files'a yazabilmesi için yönetici hakları ile çalıştırmanız gerekiyor.

-

Font Definition dosyası ile ilgili detaylı bilgiye MSDN TFConvert References kütüpanesinden ulaşabilirsiniz. Bu adreste yazı tipinin nasıl işleneceği ile ilgili veriler bulunmaktadır.

Seçenek 2: Tiny Font Tool GUI ile Yazı Tipi İşlemek (3. parti yazılım)

Komut dosyasına alternatif olarak Jan Kucera tarafından geliştirilen bir uygulama ile daha hızlı yazı tipi oluşturabilirsiniz. Tiny Font Tool'un önizleme fonksiyonu ile çeviri yapmadan önce üretilecek yazı tipini görerek tam istediğiniz sonucu alabilirsiniz. Tiny Font Tool'un görünümü aşağıdaki gibidir:

-

Uygulama başlarken TFConvert.exe'nin konumunu soracak ve ardından çalışmaya başlayacaktır. Font seçimini yaptıktan sonra Advanced ve Overrides bölümlerinden yazı tipinin nasıl işleneceğini seçebilirsiniz. Include in Tiny Font bölümünde hangi karakterlerin çevrileceği ayarlanır. Mikrodenetleyicinin kapasitesi sınırlı olduğundan, örneğin sembol karakterlerini kullanmayacaksanız çeviriye katmamanız faydalı olacaktır.

Export definition butonu, yukarıda yaptığınız ayarlara göre bir font definition dosyası oluşturur. Komut dosyası ile işlem yapmayacaksanız kullanmanıza gerek yoktur.

Convert butonu ile belirtilen ayarlara göre .tinyfnt uzantılı yazı tipi dosyası oluşturulacaktır.

Tiny Font Tool GUI uygulamasını http://informatix.miloush.net/Microframework/Utilities/TinyFontTool.aspx adresinden indirebilirsiniz.
 
Hoşgeldiniz!
Son güncelleme: 25.12.2016
-
Yeni Teknik Yazılar
Latte Panda İncelemesi
Turta IoT HAT İncelemesi
USB Gamepad Kullanımı
GPIO Kullanımı
VEML6075 UV Sensör Kullan...
-
İlgili Gruplar
.NET MF ve Gadgeteer FB Grubu
İst. IoT & Wearables Meet-up
-
 

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.Copyright © 1999 - 2018, Umut Erkal. Bu materyal, "Creative Commons Public Licence" ile sunulmuştur.
Kaynak göstererek ve ücretsiz olarak, aynı şartlar altında paylaşabilir ve kullanabilirsiniz. | Kullanım Sözleşmesi