Facebook RSS Feed
 

Microsoft LiveMeeting Kullanımı

Microsoft LiveMeeting uygulaması, İnternet üzerinden seminer sunmanıza ve izlemenize olanak sağlar.

LiveMeeting ile neler yapabileceğimize göz atacak olursak:
- PowerPoint sunumu paylaşımı
- Masaüstü paylaşımı
- Katılımcıların listesini görmek
- Katılımcılardan anlık geribildirim almak
- Sunucuya yazılı soru iletmek
- Katılımcılar arası anlık haberleşme
- Ses ve kamera görüntüsü aktarımı
- Canlı anket oluşturmak ve sonuçlarıı paylaşmak
- Seminerlerin kaydını yapmak ve paylaşmak
- Aynı anda birden fazla kişinin sunum yapması
gibi sunum sırasında interaktifliğin sağlanması adına birçok seçenek sunulduğunu göreceğiz.

Web Sunumuna Kayıt Olmak

Öncelikle seminere katılım linkini kullanarak online kayıt web sayfasına ulaşın.

-

Kayıt sayfasında "Online Kayıt" butonuna tıkladıktan sonra Windows Live ID'niz ve parolanız sorulacak. Bu bilgiler Microsoft tarafından sorulduğu için gönül rahatlığıyla girebilirsiniz. Live ID ve parolanız bir daha sorulmayacaktır.

İlk defa bir web seminerine katılıyorsanız, size birkaç soru sorulacak ve profiliniz oluşturulacak. Bu aşamadan sonra "Onay" butonuna tıklayarak kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Kısa süre sonra Microsoft Worldwide Events'den katılım bilgilerinize ait onay e-postası gelecek. Buradaki giriş linkini, etkinlik başlamadan bağlanmak için kullanacaksınız.

Web Sunumu İzlemek

Web etkinliğine katılmak için etkinlikten önce Microsoft LiveMeeting uygulamasını indirip kurmanız gerekiyor. LiveMeeting'i aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:
http://office.microsoft.com/en-us/help/download-the-microsoft-office-live-meeting-2007-client-HA010173383.aspx

LiveMeeting'i kurduktan sonra web etkinliğine katılmaya hazırsınız demektir. Etkinlik başlamadan önce, kayıt sonrası size gönderilen bağlantı linkini kullanarak etkinliğe katılabilirsiniz. Genellikle etkinlik başlamadan birkaç dakika öncesinden ses denemesi yapılır. Kesintisiz bir sunum deneyimi için 10 dakika öncesinden bağlanmanız önerilir.

Bağlantı linkine tıkladığınızda LiveMeeting başlar ve seminerde görünecek isminizi ve iletişim bilgileriniz sorulur. Bu bilgileri yazdıktan sonra aşağıdaki gibi bir pencere açılır.

-

LiveMeeting'in ana penceresi, sunumu izleyeceğiniz ve katılım sağlayacağınız uygulamadır.
- Attendees: O an sunumu izleyen ve sunan kişileri gösterir. İstediğiniz kişilerle anlık yazışabilmenizi sağlar.
- Voice & Video: Sunumda gönderilen ses ayarlamanızı ve video görüntüsünü görmenizi sağlar. Açılan pencereyi LiveMeeting ana penceresinin yan tarafına sabitleyebilirsiniz.
- Q&A: Sunucuya soru sormanızı ve size verilen cevabı görmenizi sağlar. Bir seferde bir tek soru sorabilirsiniz. Yeni soru sorabilmek için önceki sorunuzu silmeniz gerekir. Bu, sunumun bloke edilmemesi için alınmış bir önlemdir.
- Meeting: O anki sunumun gerçekleştiği web sunucusu hakkında bilgi sağlar. 

-

LiveMeeting penceresinin sağ üst tarafında sunum sesini kapayabileceğiniz, kendi mikrofon ve kameranızı açıp kapayabileceğiniz butonlar bulunur. Genellikle izleyicinin mikrofon ve kamerasının açılması engellenmiştir. Handouts ve Notes ikonlarıyla da sunucunun paylaştığı slaytları, dosyaları yada notları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Feedback seçeneği, sunucuya anlık geribildirim göndermenizi sağlar. Sunucu, belirlediğiniz duruma göre hızlanıp yavaşlayabilir yada yardıma ihtiyacınız varsa sizinle iletişime geçebilir. Bu bölüm aynı zamanda sunucunun soru sorup hızlı bir şekilde yanıt almasına da olanak sağlar. Örneğin, sunumun başında "sesim size ulaşıyorsa lütfen feedback durumunuzu sarı olacak şekilde ayarlayın." diyerek ses sorunu olup olmadığını öğrenecektir.

Sunum sırasında bağlantınız koparsa, LiveMeeting pencerenizi kapatıp bağlantı linkinizi kullanarak yeniden giriş yapabilirsiniz.
 
Hoşgeldiniz!
Son güncelleme: 25.12.2016
-
Yeni Teknik Yazılar
Latte Panda İncelemesi
Turta IoT HAT İncelemesi
USB Gamepad Kullanımı
GPIO Kullanımı
VEML6075 UV Sensör Kullan...
-
İlgili Gruplar
.NET MF ve Gadgeteer FB Grubu
İst. IoT & Wearables Meet-up
-
 

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.Copyright © 1999 - 2018, Umut Erkal. Bu materyal, "Creative Commons Public Licence" ile sunulmuştur.
Kaynak göstererek ve ücretsiz olarak, aynı şartlar altında paylaşabilir ve kullanabilirsiniz. | Kullanım Sözleşmesi