Facebook RSS Feed
 

mikroElektronika PICPLC16 v6 PLC System

PICPLC16, mikroElektronika'nın 16 optokupler ve 16 röle kullanımına olanak sağlayan, aynı zamanda birçok özelliği de beraberinde sunan gelişmiş bir PLC geliştirme sistemidir. Son derece kaliteli ve düşünülerek üretilmiş PICPLC16 kartı, endüstriyel otomasyon konusunda kendisini geliştirmek isteyenler için tavsiye edeceğim bir ürün. Yalnızca öğrenim amaçlı değil, ufak çaplı otomasyon yada akıllı ev projelerinde de sağladığı ethernet ve GSM bağlantısı gibi özelliklerle tercih sebebi olacaktır.

-

Set, PIC 18F4520 mikrodenetleyicisiyle birlikte geliyor. Kart üzerinde mikroElektronika'nın yüksek hızlı USB 2.0 PIC programlayıcısına yer verilmiş. (32 ve 64 bit sistemler için sürücü desteği bulunuyor.) Jumperlar aracılığıyla programlama ve test süreçleri tamamlandıktan sonra programlayıcıyla mikrodenetleyicinin bağlantısı kesilebiliyor. Böylelikle, programlamada kullanılan bağlantılar programlayıcı devreyi atlayarak direkt röle vs. gibi cihazlara ulaşabiliyor. Sistem istenirse 8-bit'lik herhangi bir DIP40 PIC ile de çalışabiliyor. Programlayıcı üzerindeki MikroICD ile adım adım program çalıştırılması gibi çeşitli debugging işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Sistem, 16-30V DC yada 12-22V AC elektrik ile hayat buluyor. Switching power supply, değişik yüklenme durumlarında bile sabit seviyede elektrik verebiliyor. Kart aynı zamanda dışarıya 12V ve 5V regüle elektrik üretebiliyor. Tüm on-board fonksiyonları kapalıyken, 120mA elektrik tüketiyor.

Kartın alt tarafında bulunan 16 Omron rölenin herbiri 250V 16A kapasitesinde. Röleler 4'erli gruplar halinde dağıtılmış. 16 röle için 4 adet COM bağlantısı bulunuyor. Her rölenin açık ve kapalı uçları da bağlantı noktası olarak sunulmuş. Özetle, 220V ile çalışan 4 cihazı kontrol etmek için bir tek COM-A  ucuna 220V bağlamak yeterli oluyor. Daha sonra A grubuna bağlı 4 röleden 220V çıkış alınabiliyor. Tüm röleler, mikrodenetleyicinin B ve D portları ile 2 adet ULN2803 aracılığıyla kumanda ediliyor.

8 Adet çift kanallı HCPL2630 optocoupler, sisteme 16 adet yalıtımlı giriş sağlıyor. Tüm optocouplerların + uçları tek bir gruba bağlanmış. Optocouplerların hasar görmesi durumunda değiştirilmesi için DIP8 yatak üzerine yerleştirilmiş. Mikrodenetleyicinin A, C ve E portları, 16 adet girişe ayrılmış.

DS1307 RTC (Gerçek zaman saati) entegresi, 3V besleme piliyle birlikte kart üzerinde yerini alıyor. Mikrodenetleyici ile iletişimini I2C arabirimiyle sağlıyor. DS1307, RC3, RC4 ve RB0 pinlerini kullanıyor. Yani saat fonksiyonunu kullanmak istersek, jumperlar aracılığıyla 2 giriş ve 1 röle bağlantısını feda etmemiz gerekiyor.

RS-232 ve RS-485 bağlantıları, PLC sistemini bilgisayar yada diğer cihazlarla bağlamamıza olanak sağlıyor. RS-232, mikrodenetleyicinin C6 ve C7 uçlarına bağlanıyor. Seri port bağlantısını kullanmak için 2 giriş bağlantısını devre dışı bırakmamız gerekiyor. RS-485 ise seri porta ek olarak E2 ucuna ihtiyaç duyuyor.

Dahili ENC28J60 SPI ethernet modülü ile sistemi ağa bağlamak ve cihaz üzerinde basit bir web sunucusu çalıştırmak da mümkün. Microchip ENC28J60 modülü, dahili MAC & PHY desteği ile 8KB önbellek özelliklerini barındırıyor. Bu entegre 3.3V ile çalışıyor. 5V PIC'ler ile çalışabilmesi için karta voltaj düşürücü entegre ve regülatör eklenmiş.

Hassas analog ölçüm için MCP3204 SPI 4 kanal 12 bit analog - dijital çeviriciye de kart üzerinde yer verilmiş. Ölçüm referans voltajı, jumper yardımı ile 5V yada 4.096V olarak ayarlanabiliyor.

Sistemin en ilgi çekici noktası ise, üzerinde bir GSM modülüne yer verilmesi. İsteğe bağlı sunulan Telit GM862 modülü, cihazın GPRS bağlantısı kurmasına olanak sağlıyor. Bu modül ile cihaza SMS göndererek röleleri kumanda etmek ve optocouplerların yada analog girişlerin durumlarını sorgulamak mümkün oluyor. GSM modülünün hoparlör ve mikrofon bağlantıları da kartın sol üst tarafında kullanıma sunulmuş. Endüstriyel bir cihazda ses özelliğini pek kullanmayacak olsak bile, bu kartı aynı zamanda GSM geliştirme kiti olarak da kullanılabiliyor.

Mikrodenetleyicinin A, B, C, D ve E portları, çoğu mikroElektronika geliştirme kartından alışık olduğumuz gibi 10'lu DIL bağlantısı ile dışarıya açılıyor. Bu bağlantı noktalarına CAN bağlantı modülü, potansiyometre kartı yada nem / sıcaklık sensörü gibi hazır kitleri kablo karmaşası olmadan bağlamamız son derece kolaylaşıyor. Yine sağ taraftaki jumperlar ile pinleri tek tek +5V (pull-up) yada GND (pull-down) olarak ayarlayabiliyoruz. Pull-up ve pull-down bağlantıları, herbiri 10K direnç ile sisteme bağlanıyor.

Geliştirme kitiyle birlikte çeşitli modüllerin kullanımına referans olacak birkaç örnek kaynak kodu geliyor. Bu örnekler:
- SPI ile Analog-Dijital çevirici uygulaması
- RS-485 Kullanımı
- Optocoupler durumuna göre röle kontrol uygulaması
- Sırayla röleleri açıp kapama uygulaması
- Kısa mesaj ile röle kontrol uygulaması
- Gerçek zaman saatine yazma ve okuma uygulaması
- Ethernet ile röle kontrol uygulaması
- RS-232 uygulaması

PICPLC16 Geliştirme sistemi ile ilgili detaylı bilgi için mikroElektronika'nın web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.
 
Hoşgeldiniz!
Son güncelleme: 25.12.2016
-
Yeni Teknik Yazılar
Latte Panda İncelemesi
Turta IoT HAT İncelemesi
USB Gamepad Kullanımı
GPIO Kullanımı
VEML6075 UV Sensör Kullan...
-
İlgili Gruplar
.NET MF ve Gadgeteer FB Grubu
İst. IoT & Wearables Meet-up
-
 

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.Copyright © 1999 - 2018, Umut Erkal. Bu materyal, "Creative Commons Public Licence" ile sunulmuştur.
Kaynak göstererek ve ücretsiz olarak, aynı şartlar altında paylaşabilir ve kullanabilirsiniz. | Kullanım Sözleşmesi