Facebook RSS Feed
 
Geliştirme Kitleri: EasyPIC 5'den 7'ye...
Tarih: 16.02.2012, Platform: -, IDE: -, Level: -Mikrodenetleyiciler üzerinde çalışmaya üzerinde 8 LED ve 5 butonu bulunan bir PIC16F84 geliştirme kitiyle başlamıştım. Kısa süre içerisinde daha gelişmiş mikrodenetleyicilere ve dolayısıyla da geliştirme kitlerine ihtiyacım oldu. Araştırmalarım sonucunda MikroElektronika'nın EasyPIC 5 geliştirme kitini sipariş verdim. Elektronik pasajlarında incelediğim kitlere göre hem çok daha fazla özellik sunuyordu, hem de makul bir ücreti vardı. 3 Sene boyunca geliştirdiğim bir çok projede vazgeçilmez yardımcım olan EasyPIC 5, bugünlerde yerini 2 nesil üst modeli EasyPIC v7'ye devretti.

-

EasyPIC serisi, ağırlıklı olarak 16 ve 18F serisi mikrodenetleyiciler üzerinde uygulama geliştirmeyi kolaylaştıran, gezegen üzerinde bulabileceğiniz en güzel geliştirme kartlarından biridir. 10 Senelik deneyim sonucunda 7. jenerasyonu geliştirilen EasyPIC v7, "MikroC Pro for PIC" derleyicisi ile birlikte kullanıldığında sağladığı bileşen + kütüphane destekleriyle işlerinizi daha kısa sürede yapmanıza olanak sağlıyor.

Kartın Öne Çıkan Özellikleri

- MikroProg USB 2.0 Programmer + In-Circuit Debugger:

-

250'den fazla PIC modelini destekleyen mikroProg programlayıcısı, EasyPIC 7 versiyonunda metal koruma kutusu içerisine alınmış. Bu tasarım yalnızca programlayıcı devrelerini korumakla kalmıyor, karta hoş bir görünüm de veriyor. MikroICD Debugger ile uygulama işleyişindeki değişken, SFR, RAM, kod ve EEPROM değerleri izlenebiliyor. Ayrıca, breakpoint desteği kullanılarak programlar adım adım çalıştırılabiliyor. Dilerseniz kart üzerindeki ICD2/3 portu ile başka bir programlayıcıyı da kullanabiliyorsunuz, özgürsünüz... Desteklenen mikrodenetleyici serileri: PIC10, PIC12, PIC16F, PIC16 Enhanced, PIC18F, PIC18FJ ve PIC18FK.

- Çift Güç Kaynağı:

-

Sistem, USB portu üzerinden yada dahili AC/DC güç kaynağı ile çalıştırılabiliyor (9~32V DC yada 7~23V AC). Yeni güç kaynağı tasarımıyla ısınma yaşanmıyor, yanlışlıkla elinizi yakma riskiniz ortadan kalkıyor. (EasyPIC 5 modeli, L7805 regülatörü ile çalışıyordu ve on-board modülleri çalıştıkça yüksek ısılara ulaşıyordu.) 3.3 Volt ile çalışan mikrodenetleyicileri de kullanabilmeniz için güç kaynağı 5V ve 3.3V çıkış seçeneği sunuyor.

- MikroBus Soket:

-

MikroElektronika geliştirme kartlarının en büyük avantajı; GPS, Bluetooth yada Ethernet gibi zengin modül desteği sunmasıdır. EasyPIC v7 ile birlikte bu özellik, Arduino kitlerinin mantığıyla birleştirildi. Örrneğin, prototipinize GPS ve SD kart eklemek istiyorsanız, bu özelliklerdeki "Click" modüllerini alıp geliştirme kartınıza takmanız yeterli. Kablo ve jumper'lar artık yok. EasyPIC v7 sistemine aynı anda 2 adet Click modülü ekleyebilirsiniz. Dilerseniz kendi kartınızı da geliştirebilirsiniz.

- Port, Buton ve LED'lerin Organizasyonu:

-

Önceki MikroElektronika geliştirme kitlerinde port giriş - çıkışları, butonlar ve LED'ler ayrı bölgelerde yer alıyordu. Yeni tasarım ile, örneğin A portuna ait tüm buton, LED, pull up - down ayarı ve giriş - çıkış pinleri aynı bölgede bulunarak karmaşanın önüne geçiliyor. Her pin, kartın sağ tarafında 2, sol tarafında da 1 header ile dış dünyaya açılıyor. Sisteme eklemek istediğiniz bileşenleri kartın sağına yada soluna bağlayabiliyorsunuz. Güzel bir ayrıntıyı da eklemeden geçemeyeceğim: Yeni model ile birlikte her bir pinin pull up - down bağlantısı tek tek ayarlanabiliyor. (Önceki modellerde, pull up - down seçeneği portlar için grup halinde seçiliyordu.)

- UART Bağlantısı:

-

Günümüz masaüstü bilgisayarlarımızda kullanılmasa da, endüstriyel bilgisayarlarda 8 - 16 gibi sayılarda bulunabilen seri portlar, mikrodenetleyicilerin olmazsa olmazları. EasyPIC v7, mikrodenetleyicinizin UART bağlantısına RS232 seri port ile yada USB ile erişmenize olanak sağlıyor. (USB bağlantısı FTDI entegresi ile sağlanıyor.) İhtiyacınıza göre istediğiniz bağlantı noktasını kullanabiliyorsunuz.

- LCD'ler:

-

EasyPIC serisi, kart üzerinde 2x16 karakter ve 128x64 grafik LCD'leri destekliyor. Grafik LCD, resistive dokunmatik panel desteği ile birlikte kullanılabiliyor. Önceki modellerde LCD'ler karta yalnızca üst kısımlarındaki pinler ile takılıyordu. Karakter LCD'de sorun olmasa da, dokunmatik LCD kullanırken alt kısmı boşlukta kaldığı için bağlantı noktalarının kırılabilmesi sözkonusuydu. EasyPIC v7'de her iki LCD'nin altına konulan plastik destek ile ekranlar sağlama alınmış. Ekranların arka plan aydınlatması isteğe bağlı olarak RC2 pini ile kontrol edilebiliyor, parlaklığı ayarlanabiliyor.

- Diğer Modüller:

-

I2C EEPROM soketi, 2x Potansiyometre, Piezo buzzer, Dijital ve analog ısı sensörü yuvası (DS1820 One-Wire ve LM35 Analog), USB device bağlantısı (A yada C portlarına bağlanabilir), 4x 7 Segment LED rakamlar, butonlar için toplu VCC yada GND bağlantı ayarı, buton kısa devre koruması ve reset devresi.

Diğer Geliştirmeler:

- EasyPIC 7 ile gelen mikrodenetleyici PIC18F45K22 ile değiştirildi. (16 MPIS - 64 Mhz CPU, 32K Flash hafıza ve 1,5K RAM) Kite ait örnek uygulamalar artık PIC18F45K22 ile yazılmış olacak.
- Osiloskop bağlantısının daha rahat yapılabilmesi için kart üzerinde 3 farklı noktaya GND pinleri eklendi.
- Geliştirme kartını dikey bir yere sabitleyebilmeniz için 4 köşesine 5mm vida delikleri açılmış.
- Kart bileşenlerinin SMD'ye geçmesi, aynı boyuta daha çok özellik katmış ve gelişmiş bir görüntü ortaya çıkmış.

Son Yorumlar

-

Benim düşünceme göre, üzerinde çalıştığımız cihazlar ne kadar kaliteli olursa ve tasarımları ne kadar akıllıca olursa, bu cihazlarla çalışma zevkimiz o derece artar. Bunun sonucunda, ortaya severek yapılmış, daha güzel projeler çıkar. EasyPIC v7, fonksiyonel olmak için tasarlanmış, 10 senelik deneyimi bizlerle buluşturan harika bir geliştirme kartı. İster bu işe yeni başlayın, ister profesyonel olun, EasyPIC v7 ödeyeceğiniz ücreti hakeden bir yardımcınız olarak projelerinizde yerini almaya adaydır...

Geliştirme kartının sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.


Ek Dosya: Belirtilmemiş.
Okunma Sayısı: 4106

comments powered by Disqus
 
Hoşgeldiniz!
Son güncelleme: 25.12.2016
-
Yeni Teknik Yazılar
Latte Panda İncelemesi
Turta IoT HAT İncelemesi
USB Gamepad Kullanımı
GPIO Kullanımı
VEML6075 UV Sensör Kullan...
-
İlgili Gruplar
.NET MF ve Gadgeteer FB Grubu
İst. IoT & Wearables Meet-up
-
 

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.Copyright © 1999 - 2018, Umut Erkal. Bu materyal, "Creative Commons Public Licence" ile sunulmuştur.
Kaynak göstererek ve ücretsiz olarak, aynı şartlar altında paylaşabilir ve kullanabilirsiniz. | Kullanım Sözleşmesi