Facebook RSS Feed
 
Diğer Konular: Flash Disk ile Windows Kurulumu
Tarih: 10.03.2012, Platform: -, IDE: -, Level: -Taşınabilir cihazlarımızın incelmesiyle birlikte optik sürücülerin kullanımı da her geçen gün azalıyor. Özellikle netbook ve ultrabook gibi her cm2'nin hesabının yapıldığı cihazlarda DVD sürücüleri göremiyoruz. Bu cihazlara işletim sistemi kurabilmek için ya harici DVD sürücü, yada USB flash disk kullanmamız gerekiyor.

Flash disk ile Windows kurulumu, DVD sürücü kullanımına oranla 2 kat daha hızlı tamamlanıyor. Bu yolla, 15 dakika gibi bir sürede yeni işletim sistemimize merhaba diyebiliyoruz. Öyleyse, başlayalım...

Öngereksinimler

- Windows 7 / 8 kurulum DVD'si yada dosyaları
- En az 4GB kapasiteli flash disk
- Windows 7 yüklü bir bilgisayar

1. DiskPart Uygulaması

Flash diskinizi ve Windows DVD'nizi bilgisayarınıza takın. Başlat menüsüne "cmd" yazın ve cmd.exe'ye sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırı seçin.

-

Açılan komut satırı uygulamasına "diskpart" yazın ve enter'a basın. DiskPart uygulaması başlayacak.

-

"list disk" yazın ve enter'a basın. Bilgisayarınızdaki diskler ve özellikleri listelenecek.

-

Flash diskinizin boyutundan kopya çekerek disk numarasını belirleyin ve seçiminize göre "select disk #" yazın, ardından enter'a basın. Örneğin, "select disk 5". Bu aşamada yanlış disk seçmeniz, başka bir diskteki verilerin kaybolmasıyla sonuçlanacaktır.

-

"Disk # is now the selected disk." mesajını gördükten sonra, diskteki tüm partition verisini temizlemek için "clean" yazıp enter'a basın.

-

Tüm partition ve volume bilgisinin temizlendiğini doğrulayan "DiskPart succeeded in cleaning the disk." mesajından sonra, komut satırına "create partition primary" yazıp enter'a basın. Ardından, "active" yazıp tekrar enter'a basın.

-

İlgili doğrulama mesajlarını gördükten sonra, flash diski biçimlendireceğiz. Komut satırına "format fs=ntfs quick" yazın ve enter'a basın.

-

~30 Saniye sonra diskin biçimlendirildiği mesajı görünecek. Seçili partition'a sürücü harfi atamak için, komut satırına "assign" yazıp enter'a basın.

-

Ardından, "exit" yazarak DiskPart uygulamasından çıkabilirsiniz. Komut satırı uygulamasını kapatmayın.

2. Flash Diskin Bootable Yapılması

Bu aşamada, flash diski bootable (önyüklenebilir) yapacağız. Komut satırı uygulamasına geri dönün ve Windows kurulum diskinizi seçin. Örneğin, "e:" yazın ve enter'a basın. Ardından, "cd boot" yazarak tekrar enter'a basın.

-

Şimdi, "bootsect.exe /nt60 I:" yazarak enter'a basın. (I: yerine flash diskinizin harfini yazın)

-

Flash diskinizin bootable olduğunu doğrulayan mesajın hemen ardından, sevimsiz komut satırı uygulamasını kapatabilirsiniz.

3. Windows Kurulum Dosyaları

Windows kurulum diskinizin içeriğini flash diskinize kopyalayın.

4. Kurulum

Kurulum yapacağınız bilgisayarın BIOS > Boot Device Priority ayarlarından USB sürücünüzü birinci, harddiskinizi de ikinci boot cihazı olarak sıralayın. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda, Windows kurulum ekranı karşınıza çıkacak.

Dipnot #1: Flash diskinizi USB 3.0 portuna bağladıysanız, Windows kurulumu sırasında USB denetleyicinizin sürücüsünü yüklemeniz istenebilir. Uğraşmak istemiyorsanız, flash diskinizi USB 2.0 portuna bağlayın.

Dipnot #2: Güvenlik ve performans açısından, Windows kurulumunda ilk yeniden başlamadan sonra (yada Windows kurulduktan hemen sonra) BIOS ayarlarınıza dönerek harddiskinizi birinci boot cihazı olarak ayarlayın.


Ek Dosya: Belirtilmemiş.
Okunma Sayısı: 4043

comments powered by Disqus
 
Hoşgeldiniz!
Son güncelleme: 25.12.2016
-
Yeni Teknik Yazılar
Latte Panda İncelemesi
Turta IoT HAT İncelemesi
USB Gamepad Kullanımı
GPIO Kullanımı
VEML6075 UV Sensör Kullan...
-
İlgili Gruplar
.NET MF ve Gadgeteer FB Grubu
İst. IoT & Wearables Meet-up
-
 

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.Copyright © 1999 - 2018, Umut Erkal. Bu materyal, "Creative Commons Public Licence" ile sunulmuştur.
Kaynak göstererek ve ücretsiz olarak, aynı şartlar altında paylaşabilir ve kullanabilirsiniz. | Kullanım Sözleşmesi