Facebook RSS Feed
 
Windows IoT: Latte Panda İncelemesi
Tarih: 25.12.2016, Platform: -, IDE: -, Level: 100

Bilgisayarların küçülmesi ve küçük bilgisayarların performanslarının artması, daha güzel projelere imkan sağlıyor. Latte Panda bu küçük bilgisayarlardan en yenisi. Diğerlerinden Latte Panda'yı ayıran en önemli noktalar, 64 bit Windows çalıştırması ve dahili Arduino mikrodenetleyicisine sahip olması.

Latte Panda Intel Atom işlemci, solid state hafıza ve Arduino gibi ufak bir bilgisayarda görmek isteyeceğimiz özelliklerle geliyor. Bu bilgisayarı açtığımızda Windows'un masaüstü versiyonu karşımıza çıkıyor. Visual Studio ve Office gibi büyük uygulamaları çalıştırabiliyoruz.  

-

Bilgisayar ortalama 9x7cm boyutlarında. 5V 1 Amper civarında elektrik ihtiyacı, mobil robot projelerinde kullanabileceğimiz anlamına geliyor. Elbet USB 3.0 desteğiyle insan tanıyan kameralarla iletişim de kurdurabiliyoruz.

Donanım Özellikleri

Latte Panda birkaç model seçeneğiyle geliyor. En üst modelinin özellikleri şöyle:
- Intel Atom 4 Çekirdekli 1.84GHz işlemci
- 500Mhz Grafik işlemcisi
- 4 GB DDRL3L RAM
- 64GB EMMC Hafıza
- WiFi ve Bluetooth 4.0
- 2x USB 2.0
- 1x USB 3.0
- HDMI Çıkışı
- Display & Touch konnektörleri
- Ses çıkışı
- MicroSD kart yuvası
- Ethernet bağlantısı
- Arduino mikrodenetleyicisi
- Arduino pinleri ve 6x 3'lü sensör konnektörleri
- Direkt işlemciye bağlı I2C ve UART bağlantısı

-

Bilgisayar üzerindeki Arduino'yu programlamak için, bilgisayar üzerindeki Arduino IDE'yi kullanabiliyoruz. Böyle bir sistemi kullanmanın en büyük avantajı, multimedya ve performans gerektiren kısımlarda Atom işlemciyi, hassas zamanlama, PWM, analog giriş gibi donanımsal özellikler gerektiren kısımlarda da Arduino işlemciyi kullanabiliyor olmamız.

Örneğin, sensörlerden gelen verinin işlenmesi, sürekli kontrolü ve beklenmedik bir durumda işletim sistemine haber vermesi sağlanabilir. Ya da geliştirdiğiniz bir robotun motor ve mesafe sensörlerinin Arduino tarafından yönetilmesi, kamera, İnternet bağlantısı ve mantıksal işlemlerin Atom işlemci tarafından üstlenilmesi ayarlanabilir. Bu durumda 2 farklı bilgisayar kullanmak yerine tek bilgisayarlı entegre bir çözümle projelerimizi kolaylaştırabiliriz.

Performans bakımından tüm beklentilerimi karşıladı. Açılış süresi ve uygulamaları açma hızı oldukça yeterli. Sistemin işlemcisi kartın alt tarafında, pasif olarak soğutuluyor. Bilgisayarı zorlayacaksanız üzerindeki fan çıkışından işlemciye küçük ince bir fan bağlayabilirsiniz. Elektrik tüketimiyse USB portları boştayken kullanımınıza göre 700 ile 1.100mAh arasında değişiyor.

Latte Panda Kore'li bir ekip tarafından tasarlandı. Bir toplantıda tanıştığım bu ekip işlerin kaliteli yapılmasına önem veren titizlikte. Bu da kaliteli bir ürün sahibi olacağınızın belirtisi.


Ek Dosya: Belirtilmemiş.
Okunma Sayısı: 3225

comments powered by Disqus
 
Hoşgeldiniz!
Son güncelleme: 25.12.2016
-
Yeni Teknik Yazılar
Latte Panda İncelemesi
Turta IoT HAT İncelemesi
USB Gamepad Kullanımı
GPIO Kullanımı
VEML6075 UV Sensör Kullan...
-
İlgili Gruplar
.NET MF ve Gadgeteer FB Grubu
İst. IoT & Wearables Meet-up
-
 

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.Copyright © 1999 - 2019, Umut Erkal. Bu materyal, "Creative Commons Public Licence" ile sunulmuştur.
Kaynak göstererek ve ücretsiz olarak, aynı şartlar altında paylaşabilir ve kullanabilirsiniz. | Kullanım Sözleşmesi