Facebook RSS Feed
 
Windows IoT: Windows 10 IoT Core Uygulaması Geliştirmek
Tarih: 24.08.2015, Platform: Windows 10 IoT Core, IDE: Visual Studio 2017, Level: 100

Windows 10 ile kolaylaştırılan Universal App konsepti sayesinde, IoT Core uygulamalarımızı mobil uygulama geliştirme kolaylığında hayata geçirebiliyoruz. Özellikle bu yapıyı .NET Micro Framework gibi teknolojilerden ayıran en büyük fark, geliştirilen uygulamanın deploy edilen her cihazda, önceden ayar yapılmadan çalışabilmesi. Yani, bir Windows 10 IoT Core uygulamasını, Raspberry Pi 2 ya da Intel Galileo cihazında neredeyse hiçbir değişiklik yapmadan çalıştırabiliyoruz. Şimdi, IoT için nasıl Universal App geliştireceğimizi ele alacağız.

Ön Gereksinimler

- Bilgisayarınızda Windows 10 çalışıyor olmalı.
- Visual Studio 2015 yüklü olmalı. Ücretsiz Community versiyonunu da kullanabilirsiniz.
(Adres: https://www.visualstudio.com/?Wt.mc_id=DX_MVP4039705)
- Visual Studio kurulumunda, Universal Windows App Development Tools’un altından Tools and Windows SDK yüklenmiş olunmalı.
- Windows IoT Core Project Templates yüklenmiş olunmalı.
(Adres: https://visualstudiogallery.msdn.microsoft.com/55b357e1-a533-43ad-82a5-a88ac4b01dec)
- Windows 10 Control Panel’den Developer Mode etkinleştirilmiş olmalı.

Gerekli Parçalar

- Windows 10 IoT Core yüklü bir geliştirme kartı. (Çalışmamızda Raspberry Pi 2 kullanacağız.)
- Ethernet kablosu. (Modem, router ya da bilgisayarınızla geliştirme kartını birbirine bağlamalı.)

Proje Oluşturmak

IoT için Universal App geliştirmeye ilk adımı, Visual Studio’dan Visual C# > Windows > Universal > Blank App (Universal Windows) projesi oluşturarak atıyoruz.

-

Oluşturduğumuz projenin IoT cihazlarına ait özelliklere erişebilmesi için, proje referanslarına Windows IoT Extension kütüphanesini eklememiz gerekiyor. Solution Explorer panelinden References > Add Reference’ı seçin. Reference Manager penceresinden Universal Windows > Extensions sekmesinin altındaki Windows IoT Extensions for the UWP’yi projeye ekleyin.

-

Bu aşamadan sonra, IoT projesi geliştirmeye hazırız.

Örnek Uygulama

Asıl konumuzun detaylar değil süreç olduğunu hatırlayarak, uygulamamızın ana ekranına yalnızca “Merhaba IoT” yazısı ekleyeceğiz ve ardından uygulamamızı cihaza göndereceğiz.

Solution Explorer’dan MainPage.xaml dosyasını açın. Toolbox’daki Common XAML Controls’den uygulama ekranına bir TextBlock sürükleyin ve Text değerini istediğiniz gibi değiştirin.

-

İpucu: MainPage’in sol üstündeki açılır menüden cihazınıza ait ekran boyutunu seçerek daha rahat çalışabilirsiniz. Örneğin, HDMI ile monitöre bağlayacağınız bir Raspberry Pi 2 için, 42” IoT Device profilini seçerek pencere boyutunu 1920x1080’e ayarlayabilirsiniz.

Cihaza Bağlanmak

Basit bir uygulama geliştirdikten sonra, işin en heyecanlı kısmına geldik: Cihaza bağlanmak!

Visual Studio’da varsayılan olarak x86 yazan Solution Platforms menüsünden ARM’ı seçin ve Device yazan butonun sağındaki oktan Remote Machine’i seçin.

-

Ardından, bağlanacağımız cihazı seçeceğimiz Remote Connections seçenekleri karşımıza çıkacak. Bu aşamada, cihazınızın çalışıyor olması ve bilgisayarınızla aynı ağa bağlı olması gerekiyor.

-

Bağlantı listesinde cihazınız Auto Detected listesinde yer alıyorsa, onu seçip direkt bağlanabilirsiniz. Ya da, Manual Configuration bölümünden IP adresi girerek ve Authentication Mode’u None’a ayarlayarak da bağlanabilirsiniz.

Şimdi, Debug işlemi için Remote Machine’e tıklayarak uygulamamızı cihaza gönderebiliriz. Yükleme işlemi yaklaşık 1 dakika sürecek ve tamamlandığında uygulamamızın cihaz üzerinde çalıştığını göreceğiz.

-

İlk Windows 10 IoT Core uygulamamızı geliştirdik ve cihazımıza yükledik. Bundan sonrası, cihazlarımızın donanımsal özelliklerini ortaya çıkarmakla devam edecek.


Ek Dosya: Belirtilmemiş.
Okunma Sayısı: 3845

comments powered by Disqus
 
Hoşgeldiniz!
Son güncelleme: 25.12.2016
-
Yeni Teknik Yazılar
Latte Panda İncelemesi
Turta IoT HAT İncelemesi
USB Gamepad Kullanımı
GPIO Kullanımı
VEML6075 UV Sensör Kullan...
-
İlgili Gruplar
.NET MF ve Gadgeteer FB Grubu
İst. IoT & Wearables Meet-up
-
 

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.Copyright © 1999 - 2018, Umut Erkal. Bu materyal, "Creative Commons Public Licence" ile sunulmuştur.
Kaynak göstererek ve ücretsiz olarak, aynı şartlar altında paylaşabilir ve kullanabilirsiniz. | Kullanım Sözleşmesi