Facebook RSS Feed
 
3D Prototipleme: 3D Drone Yapıyoruz: #2 Gövde Tasarımı
Tarih: 09.01.2015, Platform: -, IDE: -, Level: -

Drone'un gövdesi, motorlar dışındaki tüm donanımı tutan, koruyan ve iskeleti oluşturan en önemli parça. Gövdeyi 222mm uzunluğunda, 125mm genişliğinde ve 24mm yüksekliğinde tasarladım. Aksiyon kamerası taşımak için ideal boyutlarda oldu. Daha küçüğü, pervaneleri küçüleceğinden rüzgara karşı koyamazdı. Daha büyüğü ise taşımada sıkıntı çıkaracağından şimdilik boyutlardan memnunum.

-

-

Gövde tasarımında sağlamak istediğim birkaç özellik vardı. Bunlar,

#1 Sağlamlık ve esneklik: Elbette tüm pahalı ekipmanı tutacak kısmın, bunların güvenliğinden de sorumlu olması gerekiyor. Bu yüzden, 90 derece açıya sahip noktalara destek atarak güçlendirdim. Sağlamlık, malzemenin sert olmasından ziyade darbe anında esneyerek şoku emmesi ve kırılmamasını gerektiriyor. PLA ile basılan 2mm kalınlığında, %10 altıgen dolgulu zemin kalınlığı tüm bu istekleri karşılıyor.

#2 Hafiflik: Verimlilik ve dinamiklik açısından, hava araçlarında her şeyi olabildiğince hafif tasarlamaya gayret ederiz. Bu kurala uyarak, boşaltabileceğimiz alanlarda oyuklar açarak neredeyse yarı yarıya hafiflik sağladık. Üst ve alt yüzeylerin toplam ağırlığı 88.42 gram ediyor.

#3 Hava akımının sağlanması: Açtığımız oyuklar yalnızca hafiflik sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda ESC (motor denetleyicisi) ve batarya gibi ısınan parçaların pervane rüzgarından yararlanarak soğumasına da olanak sağlıyor.

#4 Ağırlık merkezinin dengelenmesi: Drone’umuzun dengeleme sistemi, ağırlık merkezinin ortada olmaması gibi durumlarda, belli bir noktaya kadar tolere edebilir. Fakat acil bir durumda denge sağlanmasını zorlaştırır. Tasarımımızda ağırlık merkezinin ortalanması için, ESC, flight controller ve kumanda alıcısı orta kısma, kamera öne ve batarya kuyruğa gelecek şekilde yerleşim yapıldı. Batarya öne - arkaya oynatılarak dikey eksendeki ağırlık merkezini ayarlayıcı görevde olacak.

#5 Parçalara kolay erişilebilirlik: R/C model dünyasının kabusu, parçalara ulaşmak için tonla somun sökmek ve bir sürü katmanın ardında erişmek istediğiniz parçayı bulmanızdır. Tasarımımızda, butonu olan tüm parçalara yanlardan direkt erişim sağlayabiliyoruz. Parça değişimi gerekirse de yalnızca üst kapağı açarak her şeye erişebiliyoruz. Aksiyon kamerası da tek hamleyle sökülebilecek tasarımda. Kameranın batarya ve hafıza kartını değiştirmek için öne eğmemiz yetiyor.

#6 Göz zevki: Ortaya çıkardığımız ürün gözümüze de hitap etmeli, göreni etkilemeli. Cihazın tasarımı, emek harcandığını ilk görüşte yansıtmalı.

Gövdemizi saydığım bu özellikleri karşılayacak şekilde tasarladım. İlk modelde kamera yuvası sabitti. İkinci modelde dikey hareket edebilen kamera yuvası ekledim. 9 Gramlık servo ile kontrol edilebildiğinden, uçuş esnasında açısı değiştirilerek güzel çekimler yapmamız mümkün olacak.

-

Birkaç detayı daha paylaşayım. Tasarım yaparken kullandığımız somun gibi parçaların standartlara uygun olması ve olabildiğince aynı modeli kullanmamız, tamir durumlarında tamir eden kişinin tasarımcıya daha bir sempatiyle yaklaşmasına neden olur. :) Yine bu nedenle tüm bağlantılarımızda 5mm çapında 25mm yüksekliğinde somun kullandım.

Gövdenin kollara bağlanan kısmındaki 12mm çapındaki delikler, elektronik bağlantı aşamasında motorların güç kablolarının geçmesi için kullanılacak.

3D Basıma hazır STL dosyalarını ekte paylaşıyorum. Sonraki bölümde kolların tasarımını ele alacağız. Hoşçakalın.


Ek Dosya: Üst ve Alt Yüzeyler [STL]
Okunma Sayısı: 5033

comments powered by Disqus
 
Hoşgeldiniz!
Son güncelleme: 25.12.2016
-
Yeni Teknik Yazılar
Latte Panda İncelemesi
Turta IoT HAT İncelemesi
USB Gamepad Kullanımı
GPIO Kullanımı
VEML6075 UV Sensör Kullan...
-
İlgili Gruplar
.NET MF ve Gadgeteer FB Grubu
İst. IoT & Wearables Meet-up
-
 

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.Copyright © 1999 - 2018, Umut Erkal. Bu materyal, "Creative Commons Public Licence" ile sunulmuştur.
Kaynak göstererek ve ücretsiz olarak, aynı şartlar altında paylaşabilir ve kullanabilirsiniz. | Kullanım Sözleşmesi