Facebook RSS Feed
 
3D Prototipleme: 3D Drone Yapıyoruz: #1 Genel Bakış
Tarih: 08.01.2015, Platform: -, IDE: -, Level: -

Her şey bir tatil akşamı ne yapsam diye düşünürken başladı. Birkaç gün önce incelediğim drone aklımda kalmış olacak ki, kendimi SolidWorks’de drone çizerken buldum. Yaptık madem, paylaşalım diyerekten ufak bir yazı dizisinde drone yapımını ele alacağım. Güzel haber, 3D kaynak dosyalarını sizlerle paylaşacağım.

Drone vs. Helikopter

Açık konuşayım, drone’ları sevmem. Hiçbir şeye benzemedikleri için bana çekici gelmiyorlar. Basit bir R/C helikopter bile çok daha eğlenceli geliyor. Fakat kendimiz yapmak için helikopter mekanizması, drone mekanizmasından çok daha karmaşık. Helikopterlerin ana pervanesinin konumunu ve pervanelerin açısını ayarlamak için 2 ile 4 arası servo ve birçok mekanizma kullanılıyor. 3D basım için çok da uygun değil. Öte yandan, drone yapmak için 4 kola birer motor bağlamanız yetiyor. Geriye kalan iş mekanik değil elektronik ve yazılımsal ilerleyeceğinden, rahatız.

Özetle Drone 

Drone’larda 4, 6 ya da 8 kol ve her kolda 1 ya da 2 pervane bulunur. Taşıyacağı yüke ve boyutuna göre farklı konfigürasyonlarda tercihte bulunabilirsiniz. Ne kadar kol, o kadar motor ve kontrol devresi demek. Bu yüzden, 4 pervaneli bir drone geliştireceğiz.

Üzerindeki donanım ise, bir kumanda alıcısı, uçuş yöneticisi, motor denetleyicisi ve motordan oluşur. İsteğinize göre kamera, GPS, (yükseklik ölçümü için) barometre ve mesafe sensörü gibi bir çok bileşen ekleyebilirsiniz.

Kolları Sıvayalım!

Amaçladığım drone, hem GoPro hem de Sony aksiyon kameralarıyla uyumlu bir modeldi. Bu yoldaki çalışmalarımı aşama aşama paylaşıyorum.

İlk yapılması gerekeni son yapma alışkanlığımdandır, gövde yerine kolları çizerek başladım. Önce kaşığı andıran bir kol tasarladım. Yaklaşık 35 gram ağırlığında, son derece sağlam ve güzel görünüyordu. 18 cm uzunluk da düşündüğüm boyut ve 3D yazıcımın baskı alanıyla uyum içerisinde kaldı.

-

Sonrasında gövde yapımına başladım. T şeklinde bir tasarım ile hem ön pervaneler kameranın alanına daha az girecek, hem de güzel bir görünüşü olacaktı. (Tavsiye için Tolga Yıldız'a teşekkürler.) Öyle de oldu…

-

-

Ön kısmında GoPro ve Sony aksiyon kameralarını yerleştirebileceğimiz bir slot oluşturdum. Güzel fikirdi, fakat kameranın dikey harekete (tilt) sahip olmasını istiyordum. Bu yüzden tasarımda değişikliğe gittim.

-

Bu yeni tasarım, 9 gramlık mikro servolarla tilt hareketini sağlayacak şekilde oldu. Fazladan ağırlık olmaması için yalnızca Sony aksiyon kamerası uyumlu yaptım. Bunun birkaç sebebi var.

#1: Sony’yi daha çok sevmem. :)
#2: Sony kameralardaki optik SteadyShot özelliği. Bu sayede gimbal (kamera sabitleyici mekanizma) kullanmadan düzgün çekimler yapabileceğim. Model arabalarımın üzerinde yaptığım denemelerden elde ettiğim deneyime göre, çok büyük sarsıntı olmadıkça optik SteadyShot oldukça başarılı sonuçlar veriyor. (Proje tamamlandığında çektiğim videoları paylaşacağım.)
#3: Sony’nin simetrik tasarımı, objektifi ortalama gibi drone üzerinde oluşacak asimetrik tasarımın önüne geçti.

Elbette yeni gövde ile kollarda da geliştirmeye gittim. Bu kollar, önceki tasarıma göre daha şık görünüşlü oldu.

-

Tasarımdan ziyade, kendi ekseninde her iki yöne 90’ar derece kıvrılabiliyorlar. (Ufak bir stres testiyle zayıf noktaları bulup güçlendirdim elbet.) 13 gram daha hafifler ki, toplamda 52 gramlık hafiflik demek. Diğer bir deyişle, daha uzun uçuş süresi… Kaşık tasarımından uzaklaşıp motor yuvalarını düz yapmam da motorların daha iyi soğumasını sağlayacak. (Tavsiye için Orhan Tan’a teşekkürler.)

Sonuçta elde ettiğim tasarım hafif, esnek ve güzel görünümlü oldu.

-

Ön kolların kırmızı olması, drone gözlerden uzaktayken yönünü belirlememizde yardımcı olacak.

-

Yeni tasarımın ağırlık bilgisi de şöyle:

Kollar: 19.27g x4
Üst yüzey: 32.56g
Alt yüzey: 55.86g
Kamera tutucu: 7.25g
-------------------------------
Toplam: 175.55 gram

Basım süresi, her bir kol için 2 buçuk saat, gövde için de 6 saat. Toplamda 16 saati biraz geçerek tamamlandı. Baskı maliyeti ise 15TL civarlarında.

Sonraki bölümde parçaların tasarımları hakkında detayları paylaşacağım. Unutmadan, drone’un ismini Yükselen koydum. Sonraki yazımda görüşmek üzere.


Ek Dosya: Belirtilmemiş.
Okunma Sayısı: 15732

comments powered by Disqus
 
Hoşgeldiniz!
Son güncelleme: 25.12.2016
-
Yeni Teknik Yazılar
Latte Panda İncelemesi
Turta IoT HAT İncelemesi
USB Gamepad Kullanımı
GPIO Kullanımı
VEML6075 UV Sensör Kullan...
-
İlgili Gruplar
.NET MF ve Gadgeteer FB Grubu
İst. IoT & Wearables Meet-up
-
 

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.Copyright © 1999 - 2018, Umut Erkal. Bu materyal, "Creative Commons Public Licence" ile sunulmuştur.
Kaynak göstererek ve ücretsiz olarak, aynı şartlar altında paylaşabilir ve kullanabilirsiniz. | Kullanım Sözleşmesi