Facebook RSS Feed
 
.NET Micro Framework: SparkFun’da Data Stream Oluşturmak
Tarih: 02.10.2014, Platform: -, IDE: -, Level: 200

Internet of Things kavramının popülerlik kazanmasıyla daha çok İnternet’e bağlanan cihazlar geliştirmeye başladık. Bu cihazların veri depolaması için kendi web uygulamalarımızı kullanabildiğimiz gibi, hayatımızı kolaylaştıran bazı servisleri de kullanabiliyoruz. Ünlü donanım sağlayıcılardan SparkFun, bu noktada güzel bir adım atarak ücretsiz 50MB’lık veri depolama hizmeti sağlıyor. Yazımızda SparkFun Data Stream oluşturmayı ele alacağız.

Öncelikle, Data Stream’in nasıl çalıştığını görmek için, başkalarının oluşturduğu public stream’lere bir göz atmanızı tavsiye ediyorum. data.sparkfun.com/streams adresinden bir çok veri akışını görebilirsiniz.

Data Stream oluşturmak için, data.sparkfun.com adresinden Create bağlantısını seçin.

-

Gerisi açık ve net. Birkaç noktanın altını çizeyim. Show in Public Stream List seçeneği, verilerinizin az önce paylaştığım streams sayfasında yer alıp almayacağını belirtir. Fields, depolayacağınız verilerin başlıklarıdır. (Temperature, Humidity gibi.) Stream Alias, URL’inizi belirler. Bu sayfadaki bilgileri girdikten sonra, Save linkinden stream’inizi oluşturabilrisiniz.

Bir sonraki sayfada verilere ulaşmak ve yazmak için kullanacağınız linkler ve key’leriniz yer alır. Veri eklemek için private key’i HTTP header’lar arasına eklemeniz gerekir. Bu veriler bir defalık verileceği için, kendinize mail olarak göndermenizi tavsiye ederim.

Veriye ulaşmak için kullanacağınız linkle, verilerinizi tarayıcı üzerinde görebileceğiniz gibi yukarıdaki linkler ile JSON gibi formatlarla da erişebilirsiniz.


Ek Dosya: Belirtilmemiş.
Okunma Sayısı: 1520

comments powered by Disqus
 
Hoşgeldiniz!
Son güncelleme: 25.12.2016
-
Yeni Teknik Yazılar
Latte Panda İncelemesi
Turta IoT HAT İncelemesi
USB Gamepad Kullanımı
GPIO Kullanımı
VEML6075 UV Sensör Kullan...
-
İlgili Gruplar
.NET MF ve Gadgeteer FB Grubu
İst. IoT & Wearables Meet-up
-
 

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.Copyright © 1999 - 2018, Umut Erkal. Bu materyal, "Creative Commons Public Licence" ile sunulmuştur.
Kaynak göstererek ve ücretsiz olarak, aynı şartlar altında paylaşabilir ve kullanabilirsiniz. | Kullanım Sözleşmesi