Facebook RSS Feed
 
.NET Micro Framework: Netduino: Ethernet Bağlantısı
Tarih: 08.11.2013, Platform: .NET MF 4.2, IDE: Visual Studio 2012, Level: 200

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) kavramının hızla yaygınlaşmasıyla, her geçen gün farklı türden cihazlar birer IP adresine sahip oluyor. Bu cihazlardan biri neden sizinki olmasın? :) .NET Micro Framework, akıllı cihaz uygulamalarınızı internete taşımak için hayat kurtaracak özelliklerle geliyor. Netduino Plus 2 kartı da bu fonksiyonu rahatlıkla kullanabilmeniz için onboard ethernet arayüzü sağlıyor. Bu ikiliyle birlikte, uygulamalarınız web sayfalarından grafik, rss ve her türden dosya çekebiliyor. Aynı zamanda, web servisleriyle haberleşebiliyor.

Hedef

Çalışmamızda, herhangi bir kod geliştirmeden Netduino modülünü nasıl ağa bağlayacağımızın üzerinde duracağız. Bir sonraki yazımda ise internetten RSS okuma uygulaması geliştirerek konuyu örneklendireceğiz.

Gerekenler

Netduino Plus 2
Ağa bağlı ethernet kablosu

Ağ Ayarları

Bazı geliştirme kartları ağ ayarlarını uygulama içerisinde yaptırırken, Netduino bu ayarları .NET MF Deployment Tool üzerinden yaptırıyor. Uygulama sırasında hiç bir ayar yapmanıza gerek kalmıyor.

Ağ ayarlarını yapmak için, .NET Micro Framework SDK ile gelen "C:\Program Files (x86)\Microsoft .NET Micro Framework\v4.3\Tools\MFDeploy.exe" uygulamasını çalıştırın. Device panelinden USB ve Netduino Plus 2'yi seçin.

-

Target > Configuration > Network menüsünden Network Configuration penceresini açın. Netduino'nun tüm ağ ayarlarını buradan belirleyeceğiz.

-

DHCP özelliği seçiliyse, Netduino ağ ayarlarını router'dan alır. Bu seçimi kaldırarak Static IP, Subnet Mask ve Default Gateway adreslerini belirleyebilirsiniz.

Netduino'nuzun MAC adresi, modülün altına yapıştırılmış olarak gelir. Firmware güncellemesinden sonra modülünüze özel MAC adresini buradan güncelleyebilirsiniz.

Primary ve Secondary DNS adreslerini de yine bu pencereden güncelleyebilirsiniz.

Update ile ayarları kaydettiğinizde, Netduino'nuz yeni ayarlarıyla internete katılmaya hazır hale gelir.


Ek Dosya: Belirtilmemiş.
Okunma Sayısı: 2064

comments powered by Disqus
 
Hoşgeldiniz!
Son güncelleme: 25.12.2016
-
Yeni Teknik Yazılar
Latte Panda İncelemesi
Turta IoT HAT İncelemesi
USB Gamepad Kullanımı
GPIO Kullanımı
VEML6075 UV Sensör Kullan...
-
İlgili Gruplar
.NET MF ve Gadgeteer FB Grubu
İst. IoT & Wearables Meet-up
-
 

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.Copyright © 1999 - 2018, Umut Erkal. Bu materyal, "Creative Commons Public Licence" ile sunulmuştur.
Kaynak göstererek ve ücretsiz olarak, aynı şartlar altında paylaşabilir ve kullanabilirsiniz. | Kullanım Sözleşmesi