Facebook RSS Feed
 
.NET Micro Framework: Netduino Modelleri
Tarih: 25.09.2013, Platform: -, IDE: -, Level: 100

Netduino, farklı geliştirme metodlarına 3 model ile ayak uyduruyor. Her model, maliyet, performans ve bileşenleri ile birbirinden ayrılıyor. Şimdi bu modelleri birlikte inceleyelim.

Netduino 2

-

Başlangıç için tercih edilebilecek, Arduino modülleri ile uyumlu giriş modeli. Performans ve hafıza olarak diğer kartların gerisinde kalıyor. Yüksek performans gerektirmeyen projelerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

120 Mhz ARM Cortex-M3 işlemcisiyle birlikte 192 KB kod hafızasına ve 60 KB RAM'e sahip. Ethernet ve GSM shield'ları ile kullanımda RAM miktarı yetersiz kalabilir. Bunların dışında aşırı RAM tüketmeyecek motor sürme gibi uygulamalarda da ekonomik ve yeterli bir kart seçimi olacaktır.

Üzerinde 22 GPIO pini, 6 PWM, 4 USART (Seri Port), I2C ve SPI bağlantıları bulundurur. GPIO Pinlerinin 6 tanesi 12 bitlik analog giriş özelliğine sahiptir. 

Netduino Plus 2

-

Performans ve dahili ethernet + micro sd kart özellikleriyle öne çıkan, en gelişmiş Netduino modülüdür. İnternet ya da performans gerektiren uygulamalarda kendisini gösterir.

168 Mhz ARM Cortex-M4 işlemciye, 384 KB kod hafızasına ve 100 KB'ın üzerinde RAM'e sahiptir.

Netduino 2'de olduğu gibi, 22 GPIO pini, 6 PWM, 4 USART, I2C ve SPI bağlantılarına sahiptir. 12 bitlik 6 analog giriş de GPIO pinleriyne paylaşımlıdır. 

Netduino Go

-

Performans olarak Netduino Plus 2 ile aynı özelliklerde olan Go modeli, Arduino modülleriyle uyumluluk yerine kendi GoBus protokolünü destekler. GoBus ile buton, potansiyometre, röle, lcd gibi modülleri ince şerit kablo kullanarak sisteminize kolaylıkla entegre edebilirsiniz. Bu modelin yalnızca prototip amaçlı kullanılmasını tavsiye ediyorum.

Editörün Seçimi

Gerek performans, gerekse Arduino kitleriyle uyumluluğu yönünden Netduino Plus 2'yi tavsiye ediyorum. Bu yüzden, kategorideki uygulamaları Netduino Plus 2 kullanarak geliştireceğiz.


Ek Dosya: Belirtilmemiş.
Okunma Sayısı: 1997

comments powered by Disqus
 
Hoşgeldiniz!
Son güncelleme: 25.12.2016
-
Yeni Teknik Yazılar
Latte Panda İncelemesi
Turta IoT HAT İncelemesi
USB Gamepad Kullanımı
GPIO Kullanımı
VEML6075 UV Sensör Kullan...
-
İlgili Gruplar
.NET MF ve Gadgeteer FB Grubu
İst. IoT & Wearables Meet-up
-
 

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.Copyright © 1999 - 2018, Umut Erkal. Bu materyal, "Creative Commons Public Licence" ile sunulmuştur.
Kaynak göstererek ve ücretsiz olarak, aynı şartlar altında paylaşabilir ve kullanabilirsiniz. | Kullanım Sözleşmesi