Facebook RSS Feed
 
Kinect & Leap Motion: Dikey Motor Hareketi
Tarih: 04.09.2012, Platform: .NET 4.5, IDE: Visual Studio 2012, Level: 200Kinect, alt kısmında bulunan DC motor yardımıyla + / - 27 derece dikey hareket kabiliyetine sahiptir. Bu sayede, her durumda kişilerin istenilen bölgelerinin görüş açısına alınması garantilenir...

Ön Bilgiler

Motor hareketinin sağlanabilmesi için, Kinect'in Start komutuyla başlatılmış olması gerekir. Kinect başlatılmışken, uygulamanın istenilen kısmında dikey hareket komutu verilebilir. Dikey hareket ile ilgili dikkat etmemiz gereken birkaç nokta bulunuyor...

- Hareket komutu verildikten istenilen açıya ulaşılana kadar Kinect, uygulamamıza herhangi bir görüntü yada iskelet bilgisi göndermez.
- Dikey hareketi sağlayan DC motor ve mekanizma sürekli hareket etmek için tasarlanmamıştır. Bu nedenle, mekanizmanın bozulmasını engellemek amacıyla hareket komutları yazılımsal olarak sınırlandırılmıştır. Saniyede en fazla 1 kez hareket komutu verebilirsiniz. 15 Kez ardarda hareket komutu verirseniz, son komuttan sonra 20 saniye beklemeniz gerekir. Bu sınırları aşarsanız exception ile karşılaşırsınız.

Hareket Sistemi

Kinect'in üst bölümünde, yer çekimine göre duruş açısını algılayan bir ivme sensörü bulunur. Kinect'e -örneğin- 10 derece komutunu verdiğimizde, o an bulunduğu açıya göre hareket edeceği yönü belirler ve istenilen açıya ulaşana kadar harekete devam eder. İvme sensörü sayesinde, Kinect'in bulunduğu yüzey yere paralel olmasa bile, istenilen açıda duruş sağlanmış olur. Kinect'i eğimli bir yüzeye yerleştirirseniz, dikey hareket sınırları bu eğime göre değişecektir, yani 27 dereceye kadar çıkamayacaktır. Bu sınır değerlerini de uygulama işlerken API'den alabiliyoruz.

Hareket Kodları

Sensör açısı ile ilgili 3 özelliğimiz var:

ElevationAngle: O anki sensör açısını int olarak verir ve kendisine atanan değere göre sensörü hareket ettirir.

public int ElevationAngle { get; set; }

MaxElevationAngle: Sensörün hareket edebileceği en yüksek dereceyi int olarak verir.

public int MaxElevationAngle { get; }

MinElevationAngle: Sensörün hareket edebileceği en alt dereceyi int olarak verir.

public int MinElevationAngle { get; }

Bu kodları Kinect başlatıldıktan sonra istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.


Ek Dosya: Belirtilmemiş.
Okunma Sayısı: 2561

comments powered by Disqus
 
Hoşgeldiniz!
Son güncelleme: 25.12.2016
-
Yeni Teknik Yazılar
Latte Panda İncelemesi
Turta IoT HAT İncelemesi
USB Gamepad Kullanımı
GPIO Kullanımı
VEML6075 UV Sensör Kullan...
-
İlgili Gruplar
.NET MF ve Gadgeteer FB Grubu
İst. IoT & Wearables Meet-up
-
 

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.Copyright © 1999 - 2018, Umut Erkal. Bu materyal, "Creative Commons Public Licence" ile sunulmuştur.
Kaynak göstererek ve ücretsiz olarak, aynı şartlar altında paylaşabilir ve kullanabilirsiniz. | Kullanım Sözleşmesi