Facebook RSS Feed
 
 
-
Merhaba 54.198.212.30:34902!

Anahtar sözcükler: #DIY #Geek #ComputerWhisperer

Başarılı olsun - olmasın, giriştiğim her olaydan birşeyler öğrenerek kendini geliştirme çabasında olan biriyim. Henüz okuma yazma bilmezken transistörle tanıştım. Direnç değerlerini okuyabilmek için okumayı erken söktüğüm söylenir. İlkokul boyunca mucit lakaplıydım. Elime geçen kumandalı arabalar, ailem varlıklarını unuttuğunda sökülerek bambaşka mekanizmalara dönüşürdü. Çocukluğum maç yaparak değil, teknik Lego'larla mekanizmalar geliştirerek geçti. Henüz bilgisayarım yokken ansiklopedilerden asansör mekanizmalarını bulur, incelerdim. Elbette, birer ufak modellerini de yapmadan duramazdım. Kapısı açıldığında ışığı yanan türden.

Tekniğe merakımın aşırı boyutlarda olması, okul zamanında hocalarımın "bu çocuktan bir şey olmaz" düşüncelerine neden oldu. Kimseye saygıda kusur etmedim, ancak lisede sınıfın önünden arka sıraya uzanan elektrik kablosu, müfredatla olan ilgimi açıklamaya yetiyor. Ah Ayşen hocam, dersane ve ortaokuldan sonra lisede beni gördüğü an "yine mi sen!" diye haykırmaktan kendini tutamadı. Üstelik, bu sefer yanımda benden 3 tane daha vardı!

Üniversite sıralarında işletme ve pazarlama okudum. Merakım daha çok film ekipmanlarınaydı. Henüz YouTube denen bir şey yokken, Türkiye'nin ilk kısafilm portalını kurduk. Girişimcilik kulübünün yönetim kurulunda ve başkanlığında olmam, Microsoft ile tanışmamıza vesile oldu.

Nasıl mı? Muhasebe derslerinde otomatik panjur açma mekanizmasının teknik çizimini yapmam ve hocanın çıldırmasıyla başladı her şey! Yerim burası değil dedim, bir yandan yazılım uzmanlığı eğitimi almaya başladım, diğer yandan da çalışmaya. Ev iş arası otobüste geçirdiğim süreyi de mikrodenetleyici programlama kitapları okuyarak geçiriyordum. Teşekkürler İstanbul trafiği! Bu sayede zamanla kendi projelerimiz ortaya çıkmaya başladı...

Bir gün, arkadaşımın referansıyla Microsoft'a gittik, dedik böyle projelerimiz var. Birkaç toplantı sonrası Imagine Cup teknoloji yarışmasına yönlendirdiler. Yarışmaya hazırlanmaya başlarken neyi nasıl yapacağımızı bilmiyorduk, çok yol gösterenimiz de olmadı. Nerden bilebilirdik, o yarışmanın dünya finallerine dünya birincisi gideceğimizi, 4. döneceğimizi ve 10 senenin Türkiye rekorunun halen bizde olacağını... Elbette sırtımıza Türk bayrağını alıp sahneye koşan ilk ekip olmak hayatımızın dönüm noktasıydı. Aslında daha her şey yeni başlıyordu. Röportajlar, kurnaz girişimciler, yapamazsınız diyen proflar... *Kendileri senelerce yapamadığından. :)

Ardından bir akşam Microsoft'tan gelen telefonla seminer hayatıma başladım.

-Umut, yarın Bilgisayar Mühendisleri Kongresi var, konuşmacımız olur musun?
+Evet, nerde? (Her şeye evet deyip atlayacağım illaki.)
-Konya'da, uçak biletini yolluyorum, sabah 4:00'de havaalanında buluşalım.

Bu konuşmayı yaptığımızda saat akşam 8:00'di ve önceki gece uyumamıştım. Donanımsal bir sunum yapacaktım, bir çok şeyi hazırlamam gerekiyordu ve ilk büyük sunumumdu. Önceleri hayranlıkla izlediğim kişilerle aynı sahnedeydik. Konuşmam bittiğinde yarım saat kadar etrafım sarıldı, birçok üniversiteden davet aldım. Bizde davete icabet edilir, sonraki birkaç senem yollarda geçti. Çok şehir gördüm, çok paylaşımlarda bulundum. Tek bir amaç uğruna: Az önce bahsettiğim Türkiye rekorunu birinin kırması!

Hayatım boyunca bildiğimi esirgemeden paylaştım. Paylaşırken de öğrendim, bilgim güncellendi. Çalıştığımız arkadaşlarımca hep hocalıktan abiliğe terfi ettim. Bu, bir insanın ulaşabileceği en güzel yerlerden birisi.

Elde ettiğim güzelliklerden bir başkası da, Microsoft tarafından 2012 itibariyle aldığım MVP ünvanı oldu. Takdir edilmek güzel şey. Hakkını vermek de apayrı.

Peki ne yapıyorum? Şu sıralar San Francisco'ya yerleştim. Bir yandan harika bir robotik geliştirme sistemi üzerinde çalışmalar yaparken, diğer yandan Silikon Vadisi sularından deneyimlerimizi paylaşmaya çalışıyorum.

Tabi ki en eğlenceli kısmı sona sakladım! Hobiler! Kinect ile model araba kontrol eden bir proje geliştiriyorduk. O an model arabalara ilgi duymaya başladım. Ardından sürat tekneleri ve helikopterler hayatımda yer etmeye başladı. Oyuncak diyenlere çok kızıyorum, profesyonel hobi diyelim. Gölde 100, karada 140 km hızın şakası olmaz!

Buraya kadar geldiğinize göre yazdıklarım ilginizi çekmiştir. Ara paragrafları atlayanlar, ayıp ettiniz. :) Her neyse, sosyal ağlardan her konuda bana ulaşabilirsiniz. Hoşçakalın.

Facebook | Instagram | Foursquare | Vimeo

 
Hoşgeldiniz!
Son güncelleme: 25.12.2016
-
Yeni Teknik Yazılar
Latte Panda İncelemesi
Turta IoT HAT İncelemesi
USB Gamepad Kullanımı
GPIO Kullanımı
VEML6075 UV Sensör Kullan...
-
İlgili Gruplar
.NET MF ve Gadgeteer FB Grubu
İst. IoT & Wearables Meet-up
-
 

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.Copyright © 1999 - 2018, Umut Erkal. Bu materyal, "Creative Commons Public Licence" ile sunulmuştur.
Kaynak göstererek ve ücretsiz olarak, aynı şartlar altında paylaşabilir ve kullanabilirsiniz. | Kullanım Sözleşmesi